Świdnica – odkrywamy miasta Dolnego Śląska

Świdnica, czyli miasto położone w województwie dolnośląskim, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów przez cały rok. Latem przeżywa istne oblężenie, a to za sprawą turystów chcących zobaczyć niezwykłe zabytki tego miejsca, ale również pragnących poznać okolice miasta jeżdżąc wytyczonym szlakiem rowerowym. Co trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym niezwykle klimatycznym mieście?

Atrakcje turystyczne Świdnicy

Zwiedzanie miasta warto zacząć od Rynku, który jest wyjątkowo ładny, a to za sprawą licznych kamieniczek renesansowych i secesyjnych. Można chłonąć klimat tego miejsca podczas pobytu w jednej z świdnickich kawiarenek usytuowanych wokół płyty Rynku. Fajnym pomysłem może być zrobienie sobie zdjęcia z postacią ważną dla Świdnicy, żyjącą tam w XVII wieku Marią Kuntz – astronomką, osobą mówiącą w aż siedmiu językach, co do dziś jest wynikiem imponującym. Na jej cześć powstała ławeczka, na której można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tą niezwykłą postacią. Ważną część historii miasta stanowią kościoły. Jeden z nich – Kościół Pokoju – powstał w XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej. Wyrażona została zgoda na budowę świątyni, jednakże wyłącznie przy użyciu drewna, gliny i smoły, bez wieżyczek, by świątynia możliwie najmniej przypominała swoim wyglądem kościół, miała bowiem w niedługim czasie nie być potrzebna i ulec zniszczeniu. Okazało się jednak, że kościół w Świdnicy przetrwał wiele trudnych momentów, a wierni mogą go odwiedzać do dziś, co chętnie robią. To jeden z najważniejszych zabytków miasta. Innym ważnym kościołem jest ten pod wezwaniem św. Stanisława i Wacława. Jego historia jest kilkaset lat dłuższa, bowiem budynek zaczął powstawać już w XIV wieku. Kościół gotycki z czasem został wzbogacony o elementy renesansowe oraz barokowe. Godne uwagi są jego ołtarze – maryjny (XV w.) oraz główny (XVII w.), jednak tym co przykuwa największą uwagę jest wieża widoczna z każdego punktu miasta, bowiem jej wysokość to aż 101,5 metra.

Baza noclegowa – Świdnica

Przed przyjazdem do tego dolnośląskiego miasta warto zadbać o to, by mieć zarezerwowane noclegi w Świdnicy. Na czas pobytu w tym mieście turyści mogą zatrzymać się w hotelu, pensjonacie czy apartamencie. Nie brak tam również prywatnych kwater. Ceny noclegów w Świdnicy zaczynają się od 20 złotych za jedną noc.

One thought on “Świdnica – odkrywamy miasta Dolnego Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>