Stronie Śląskie i okolice

Osoby, które planują spędzenie wakacji na Dolnym Śląsku, powinny wziąć pod uwagę pobyt w miasteczku Stronie Śląskie, które powstało wskutek połączenia się kilku sąsiadujących ze sobą wsi. Malownicza lokalizacja miejscowości, otoczonej kilkoma grzbietami górskimi, przyciąga wielu gości, dla których powstała tu klimatyczne zaplecze wypoczynkowe. Większość turystów przyjeżdża tutaj, aby wędrować po okolicznych szlakach PTTK, ale na miejscu także znajduje się kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Szczególną ciekawostkę stanowią muzea związane z tematem minerałów i skał.

W samym centrum miejscowości, przy trasie prowadzącej w stronę Jaskini Niedźwiedziej, znajduje się Muzeum Minerałów, które szczyci się sporą kolekcją eksponatów z całego świata. Te prywatne zbiory należą do rodziny Kluzów, która zajmuje się także obróbką kamieni szlachetnych. W tutejszym sklepiku znajduje się spory wybór atrakcyjnych wyrobów z kamieni, w tym biżuterii i dekoracji, takich jak drzewka szczęścia, lampek czy zegarów. Wszystkie produkty są unikalne, ponieważ wykonano je ręcznie. Na miejscu można oddać do naprawy własną biżuterię, a także zamówić wykonanie produktu, według specyfikacji klienta. Trzeba więc tutaj zajrzeć, ponieważ ekspozycja ma sporą wartość edukacyjna, a sklepik – ogromny wybór unikalnych, ręcznie wyrabianych produktów o znacznej wartości artystycznej.

Warto także zwiedzić Muzeum Ziemi w pobliskim Kletnie, ponieważ znajduje się tu sporo eksponatów poświęconych prehistorycznym zwierzakom. Największą ciekawostkę stanowią 4 skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów. Zobaczyć tu można także tropy prastarych gadów, które kształtem przypominały ssaki, oraz odciski łap dinozaurów, które zamieszkiwały obszar Gór Stołowych. Mieści się tu także robiąca spore wrażenie na gościach ekspozycja skamieniałych zębów tych prehistorycznych gadów, prastarych krokodyli, ryb i mamutów. Jest tu i zbiór amonitów oraz skamieniałych pni drzew. Sporą atrakcję stanowi także kolekcja minerałów znalezionych w polskich górach, m. in. szczotek kwarcowych i gipsowych, sporych agatów i krzemieni. Osoby, które wykupują sobie w tym miasteczku noclegi, Stronie Śląskie wykorzystują jako bazę do wędrówek po górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>