Przez Kościelisko do pobliskich dolin

W województwie małopolskim na terenie powiatu tatrzańskiego najczęściej polecaną i odwiedzaną miejscowością oprócz Zakopanego jest Kościelisko, położone od centrum o około 5 km na zachód. Wioska jest alternatywą i konkurencją w stosunku do stolicy Podhala, jako propozycja noclegowa. Od tego miejsca podobno najprościej wyruszyć w pierwsze piesze wycieczki, jeżeli chcemy rozpocząć poznawanie Tatr. Noclegi w Kościelisku to zróżnicowana i góralska oferta (Kościelisko noclegi), dla szukających spokoju i piękna krajobrazu. Okoliczne Karczmy Regionalne zapraszają w progi, a atrakcje każdy znajdzie dla siebie: osoby, które kochają góry mają tutaj możliwość wyruszenia na pobliskie i dalsze szlaki, a wczasowicze, którym wystarczą widoki na Tatry z miejsca noclegu też nudzić się nie będą.

Przez Kościelisko, z pobliskiej Doliny przebiega zielony szlak turystyczny na Gubałówkę (tutaj). Piesza wędrówka zajmie nam niecałą godzinkę marszu. Tam możemy zjechać kolejką do Zakopanego, by powrócić na miejsce startu np. lokalnym busem (komunikacja w tym rejonie jest bardzo rozwinięta, a sezon turystyczny tutaj trwa prawie cały rok). Droga pod Reglami, to kolejna propozycja wycieczki. Warto tutaj rozpocząć wędrówkę i poznawanie Tatr. Szlak prowadzi do większości pobliskich dolin: Doliny Małej Łąki, Doliny Kościeliskiej, Doliny Chochołowskiej. Za najpiękniejsza z nich uznawana jest pobliska Dolina Kościeliska. By dostać się do niej musimy trafić do dzielnicy Kiry. Można tam także zostawić samochód, gdy przyjedziemy od strony Zakopanego, czy Witowa.

W sezonie trasa ta jest bardzo oblegana, jest bowiem górskim traktem spacerowym, gdzie chętnie w to miejsce na wędrówkę wybierają się rodziny z dziećmi. Od wyjścia z przysiółka Kiry po przejściu około 500 metrów znajduje się skalna Brama Kantaka, za którą poprowadzi nas tor na Polanę Wyżnią Kira Miętusia. Mijamy przepływający potok Kościeliski, by trafić do dawnej osady – Starych Kościelisk, której symbolem jest pozostała kapliczka zwana zbójnicką. W tym miejscu dawno temu był ośrodek górniczy i hutniczy (żelaza i metali kolorowych), a pobliska Hala Ornak skrywała w sobie kopalnie. Mijając mostek zobaczymy rozgałęzienie szlaku – czarny szlak prowadzi dalej w stronę Jaskini Mroźnej (dalsza trasa wędrówki trwa około 20 minut. My jednak winniśmy udać się w kierunku Kraszewskiego). Tutaj dowieźć też nas mogą dorożki, jesteśmy przy Polanie Pisanej. Z tego miejsca odchodzi żółty szlak do wąwozu Kraków, by po minięciu zobaczyć skałę z pod której wypływa nurt. Ta propozycja wycieczki powinna być zachętą do dalszego poznawania Tatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>