Co można zobaczyć w okolicach Myślenic?

Myślenice to miasto powiatowe w województwie małopolskim. Położone jest nad rzeką Rabą i jej lewym dopływem Bysinką, pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm oraz Uklejna. Miejscowość ta jest bardzo popularna wśród turystów, a zwłaszcza tych, którzy uwielbiają wyjazdy na południe Polski. Punktem centralnym miasta jest dzielnica Zarabie, położona na prawym brzegu Raby. Pełni ona funkcje letniskowe i wypoczynkowe dla mieszkańców Myślenic i pobliskiego Krakowa. Można tu się kąpać i uprawiać sporty wodne. Znajduje się tu też wyciąg krzesełkowy na górę Chełm. Warto wiedzieć, że oprócz licznych zabytków w Myślenicach, koniecznie trzeba zwiedzić także okolicę tego miasta. Całkiem blisko leży Kraków, do którego można bez problemu się wybrać.

Kraków jest jednym z najsłynniejszych polskich miast. Zresztą przez kilkaset lat był stolicą naszego państwa. Znajduje się tu wiele unikalnych zabytków. Przede wszystkim na uwagę zasługuje Stare Miasto i Kazimierz, czyli dawna żydowska dzielnica. Nikt nie może ominąć Wawelu, Sukiennic, kościoła Mariackiego i wielu innych przepięknych miejsc w Krakowie. Rynek staromiejski jest otoczony przez kilkusetletnie kamienice oraz pałace. Obecnie zamieniono je przede wszystkim w restauracje, sklepy, a także rozmaite instytucje kulturalne. Na uwagę zasługuje między innymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Międzynarodowe Centrum Kultury. Oprócz tego niektóre z piwnic, które rozciągają się pod placem, są zajęte przez kabaret Piwnica pod Baranami.

Przepięknie prezentuje się ulica Kanoniczna, która leży w południowej części Starego Miasta. Już od połowy XIII wieku budowano tu domy kanoników kapituły miejskiej. Aktualnie w licznych zabytkowych kamienicach znajdują się przede wszystkim biblioteki, wydziały uczelni, a także różne instytucje artystyczne. Stare Miasto jest otoczone przez zachowane jeszcze fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Elementem obok którego nie można przejść obojętnie, jest Brama Floriańska. Jej wysokość wynosi prawie 35 m. Wybudowano ją na przełomie XIII oraz XIV wieku. Brama zdobiona jest okazałymi płaskorzeźbami, które przedstawiają między innymi piastowskiego orła oraz św. Floriana. Od bramy wiedzie Droga Królewska, która prowadzi na Wawel. Zamek na Wawelu od XIII aż do XVI wieku był główną siedzibą Piastów oraz Jagiellonów. Po II wojnie światowej przekształcono go w muzeum, a w pobliżu utworzono także rezerwat archeologiczno-architektoniczny „Wawel Zaginiony”.

Będąc w Myślenicach, koniecznie trzeba odwiedzić Kraków. Myślenice to naprawdę świetna baza noclegowa oraz wypadowa. Istotne jest to, że noclegi Myślenice oferują zarówno w hotelach, pensjonatach, jak i kwaterach prywatnych (Myślenice – info). Dzięki tak obszernej i różnorodnej infrastrukturze noclegowej z pewnością każdy bez problemu znajdzie tu miejsce odpowiednie dla siebie i swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>